Egzamin aktuarialny

Zdający egzamin na aktuariusza w chwili obecnej musi przystąpić aż do 10 egzaminów. Każdy z nich dotyczy jednego z poniższych bloków tematycznych:

1. Matematyka finansowa
2. Prawdopodobieństwo i statystyka matematyczna
3. Ekonomia
4. Rachunkowość i sprawozdawczość finansowa w zakładzie ubezpieczeń
5. Modelowanie
6. Matematyka ubezpieczeń na życie
7. Matematyka ubezpieczeń majątkowych
8. Inwestycje i zarządzanie portfelem inwestycyjnym
9. Zarządzanie ryzykiem aktuarialnym i inne zastosowania aktuarialne
10. Prawo ubezpieczeniowe i prawo podatkowe

Pytania testowe mogą przyjmować formę zadań rachunkowych. Test podzielony jest na dwie sesje, które odbędą się w dwa różne dni w przeciągu jednego tygodnia. Każda sesja złożona jest z pięcioczęściowego testu.

Na rozwiązanie każdej części obejmującej dany blok tematyczny zdający ma do dyspozycji 100 minut, z tym że każda z części testu dotyczących modelowania oraz zarządzania ryzykiem aktuarialnym i innych zastosowań aktuarialnych trwa 120 minut, a z części odnoszących się do rachunkowości i sprawozdawczości finansowej w zakładzie ubezpieczeń oraz prawa ubezpieczeniowego i prawa podatkowego składa się z 40 pytań i trwa 60minut.

Wynik egzaminu jest pozytywny w przypadku uzyskania co najmniej 13 punktów z każdej części testu, z tym że z części testu dotyczących

1. Modelowania oraz zarządzania ryzykiem aktuarialnym i innych zastosowań aktuarialnych – należy uzyskać co najmniej po 10 punktów;
2. Rachunkowości i sprawozdawczości finansowej w zakładzie ubezpieczeń oraz prawa ubezpieczeniowego i prawa podatkowego – należy uzyskać co najmniej po 52 punkty.

Przystępując do egzaminu należy zadeklarować, które części chce się zdawać. Na zdanie wszystkich części testu kandydat na aktuariusza ma maksymalnie 5 lat.