Aktuariusz – zadania

Zadania aktuariusza to przede wszystkim:

Budowanie systemów pozwalających agentom lub systemom informatycznym wyliczać poziom składek ubezpieczeniowych, dzięki którym ubezpieczyciel ocenia czy wystarczy środków na obsługę bieżącej działalności i przede wszystkim na wypłatę środków na ewentualne przyszłe odszkodowania. Działania aktuariusza w tym zakresie są przeciwne do osób odpowiedzialnych za sprzedaż ubezpieczeń – osoby te chciałyby mieć jak najniższe składki aby móc sprzedać więcej ubezpieczeń – aktuariusz musi jednak trzymać się ściśle określonych przepisów i nie może pozwolić sobie na bezpodstawne obniżenie poziomu składek, które skutkowałoby brakiem środków na wypłaty odszkodowań.

Zarządzanie ryzykiem – przypuśćmy, że istnieje firma ubezpieczeniowa posiadająca bardzo dużo ubezpieczonych nieruchomości na niewielkim obszarze. Gdyby na tym obszarze wystąpiło zjawisko powodujące konieczność wypłaty odszkodowań firma musiałaby wypłacić ogromne odszkodowania co mogłoby prowadzić do jej bankructwa. Dlatego też firma ubezpieczeniowa powinna ubezpieczać się u tzw. reasekuratorów bądź dywersyfikować ryzyko wystąpienia wyżej opisanego zdarzenia poprzez ubezpieczanie w innych regionach kraju. Ustalanie poziomu ryzyka oraz ustalenie poziomu składek przekazywanych firmie reasekuracyjnej należeć będzie do zadań aktuariusza.

Utrzymanie optymalnego poziomu rezerw finansowych – firmy ubezpieczeniowe muszą posiadać zasoby finansowe na ewentualne wypłaty odszkodowań. Rodzaje oraz terminy wypłat odszkodowań mogą być bardzo zróżnicowane – roszczenie może pojawić się wiele lat po szkodzie. W historii firm ubezpieczeniowych występowały przypadki, że nawet po 20 latach po zapłaceniu składki konieczne było wypłacenie odszkodowania – spowodowane było to prozaicznym powodem – brakiem w ulotce leku informacji o tym, że nie powinno być ono zażywane przez kobiety w ciąży. Aktuariusz musi przewidywać wszelkie takie sytuacji i nie może pozwolić na wcześniejsze uwolnienie środków zamrożonych w rezerwach.

Dopasowywanie aktywów do zobowiązań – firmy ubezpieczeniowe muszą zarządzać środkami otrzymanymi ze składek. Zazwyczaj są one inwestowane ale należy czuwać nad rodzajem tych inwestycji aby były one odpowiednio dywersyfikowane oraz pozwalały na względnie szybką wypłatę środków na odszkodowania. Trzeba pamiętać o tym, że kwota i czas wypłaty z punktu widzenia aktuariusza są całkowicie losowe.

Podstawowym – choć nie jedynym – miejscem pracy aktuariusza jest firma ubezpieczeniowa. Aktuariusze są specjalistami od oceny ryzyka, dlatego pracują również dla biur aktuarialnych, firm konsultingowych i audytorskich oraz instytucji finansowych. Aktuariusze mogą pracować także w instytucjach państwowych związanych m.in. z systemem ubezpieczeń zdrowotnych czy społecznych oraz podmiotach, w których konieczne jest rozwiązywanie problemów finansowych i statystycznych, np. w bankach, firmach inwestycyjnych oraz dużych korporacjach.

Aktuariat zajmuje się oceną prawdopodobieństwa przyszłych zdarzeń przy użyciu metod analitycznych z zastosowaniem modelowania zdarzeń niepożądanych oraz zmniejszenia ich skutków. Aktuariusze są jednymi z najlepszych specjalistów zajmujących się zarządzeniem ryzyka, posiadają umiejętności analitycznego myślenia oraz wiedzę biznesową.

Aktuariat przypisuje finansową wartość przyszłym zdarzeniom poprzez dokonywanie kalkulacji prawdopodobieństw zdarzeń losowych, do których należą przede wszystkim:

– narodziny,
– małżeństwo,
– choroba,
– bezrobocie,
– emerytura,
– wypadek lub śmierć.

Wyliczenia aktuariusza tworzone są w oparciu o dane historyczne, obowiązujące przepisy prawne oraz prognozy przyszłych zdarzeń. Aktuariusz określa także ryzyko powstania szkód majątkowych.

Podsumowując, do głównych zadań aktuariatu zalicza się:

– ustalanie metod tworzenia rezerw techniczno-ubezpieczeniowych oraz wyznaczanie poziomu wypłacalności w zakładzie ubezpieczeń,
– wycena produktów ubezpieczeniowych – kalkulacja składki, profilu zysków oraz ustalanie szczegółowych parametrów,
– ustalanie i kontrola polityki dopasowania aktywów i zobowiązań,
-wycena wartości firmy.